נפרדים מאקספלורר

חברים לא נותנים לחברים לגלוש בדפדפנים מיושנים.

מיקרוסופט כתבו את זה בעצמם באתר שהם פתחו כדי לבקש מהעולם: הפסיקו להשתמש באינטרנט אקספלורר 6.

מיקרוסופט התחילה להפיץ את הדפדפן שלה "אינטרנט אקספלורר" באמצע שנות התשעים. ב- 2001 יצאה גרסה 6 של הדפדפן כחלק מובנה ממערכת ההפעלה Windows xp. כל כך מובנה שאנשים רבים שאני אוהב ומעריך (כן, אני מדבר עלייך, אמא) נהגו להתייחס לאקספלורר בתור "האינטרנט". אקספלורר נתפש כפתרון יחיד ומוחלט, ובו האינטרנט חי.

ב- 2001 האינטרנט היה עדיין סוג של מערב פרוע, הדפדפנים השונים הציגו אתרים איך שהתחשק להם, וכל דפדפן השקיע בפיתוח של טכנולוגיות שונות. מפתחי אתרים ניצלו באגים ופריצות בדפדפנים השונים כדי להכריח את הדפדפנים להציג אתרים באופן דומה זה לזה, אבל מעל לכל, השיטה היתה צמצום העיצוב והתאמה לדפדפן הפופולרי ביותר, אקספלורר. עם הזמן הדפדפנים הלכו והתקדמו והסטנדרטים התחזקו, אבל חייהם של מעצבים ומתכנתים לא הפכו לקלים יותר בגלל גורם אחד שאף אחד לא חשב עליו: המשתמשים.

אינטרנט אקספלורר 6 שהגיע עם xp הגיע לכ- 90% ממשתמשי האינטרנט בתקופה מסויימת, אבל לא מתוך בחירה, הוא פשוט היה שם. משתמשי מחשב רגילים לא נוהגים לחפש תוכנות חדשות למשהו שכבר עובד, ובטח שלא לעדכן את מערכת ההפעלה סתם ככה. אקספלורר 6 המשיך לשלוט בשוק גם הרבה אחרי שמיקרוסופט הוציאו את הגרסאות הבאות של הדפדפן ויצרני האתרים המשיכו להגביל את עצמם פשוט כדי להתאים גם למשתמשי אקספלורר.

הפינה הישראלית:

עברית היא הרי שפה קשה, הכתיבה מימין לשמאל שיגעה דפדפנים בתחילת הדרך וכל דפדפן הציע גישה משלו לקידוד השפה העברית. רוב מוחלט של הגולשים בארץ השתמשו באקספלורר, ומתכנתים פשוט התרגלו לבנות אתרים כך שיתמכו באקספלורר במקום לכתוב בסטנדרטים שמתאימים לכל הדפדפנים (אקספלורר 6 לא תומך בהרבה מהסטנדרטים האלה). הכתיבה במיוחד כדי להתאים לאקספלורר הפכה לבעייתית כשמשתמשים התחילו לשדרג את הדפדפנים וגילו שאתרים הפסיקו לעבוד (או פשוט הציגו את העברית מהסוף להתחלה). הבעיה הזו מוכרת בעיקר מאתרים של בנקים ומשרדים ממשלתיים שונים, שמסרבים עד היום להציג עברית כמו שצריך בדפדפנים שהם לא אקספלורר.

על פי סטטיסטיקות שנאספו בשנה האחרונה, 65% ממשתמשי האינטרנט בארץ עדיין משתמשים בגרסאות שונות של אקספלורר, ואקספלורר 6 הוא הדפדפן הרביעי הכי נפוץ (פיירפוקס 3.5 עוקף אותו במעט), וכאן מתחילה האחריות שלנו, אנשי האינטרנט. כרום של גוגל, פיירפוקס של מוזילה, ספארי של אפל ואופרה, כולם דפדפנים חזקים בהרבה מאקספלורר, והמעבר לכל אחד מהם הוא פשוט וחינמי.
במקום להיאבק על תאימות לאחור, צריך פשוט לכתוב אתרים על פי הסטנדרטים, ולהוסיף לאתר הודעה שתוצג רק למשתמשים של אקספלורר ותסביר להם באופן חביב שהדפדפן שלהם מיושן, איטי ופרוץ, ושהגיע הזמן להתקדם.