צריך לאהוב את זה

פגשתי את אברהם כדי לדבר על המקום שבין עיצוב לתכנות. דיברנו קצת יותר משעתיים, ואני חושב שבסופן הבנתי מה בעצם צריך כדי לעצב לאינטרנט.

כמה לינקים למי שלא מכיר: אברהם קורנפלד, 28, גר בתל אביב למרות שהוא לא מאד אוהב אותה, סיים את הלימודים בשנקר ב-2010. אני הכרתי את אברהם דרך חשבונות הפליקר שלו, ודרך סדרת הפוסטרים שהוא עיצב ביחד עם שיר חולב להרצאות הצהרים בשנקר.

רציתי לדבר עם אברהם בגלל שקצת אחרי שהוא חזר לגור בתל אביב, הוא סיפר לי שהוא לא רוצה לעצב יותר, ושהוא הולך לתכנת מעכשיו והלאה ("בעיצוב לכל אחד יש דעה, בתכנות אתה פשוט עושה משהו טוב ואף אחד לא אומר שלדעתו זה צריך להיות בנוי קצת אחרת"). אברהם לא קורא לעצמו מתכנת, כי הוא בסך הכל בונה אתרים והם בדרך כלל מבוססי וורדפרס, אבל בתור מתכנת בונה אתרים יש לו את יתרון הקסם שכל המעצבים מחפשים: הוא מבין אותם. הוא לא יזיז את כל התוכן פיקסל אחד הצידה סתם ככה והוא לא יצבע את הלינקים בצבע מערכת. הוא רואה את ההבדל.

היכרות עם העולם

אברהם גדל בעולם החרדי, כשהוא התחיל להשתמש באינטרנט (אחרי שחזר בשאלה) הרשת היתה בשבילו כלי להכרות עם העולם. אברהם למד מהאינטרנט על התרבות, על טלוויזיה, על כדורסל. הוא אומר שהוא עוד לא הבין את זה בזמנו - אבל הוא היה צרכן של מיתוג. אברהם מראה לי את האתר של הסרט ספייס ג'אם, שריד אינטרנטי מ- '96, ומספר שבזמנו אהב מאד את הסרט, והיום הוא רואה שכולו ממומן על ידי פרסומות, יש שם את נייקי, את גייטורייד, את ג'ורדן. הפרסומות בכל פינה.


האתר של ספייס ג'אם הוא דוגמה מצויינת לאינטרנט של 1996, אני זוכר כמה שהתלהבתי ממנו כשהוא עלה, היו בו את כל הפיתוחים הכי מתקדמים של האינטרנט באותו זמן: תמונות שלחיצה על חלקים שונים בתוכן תוביל לכתובות אחרות, פריימים, רקעים שחוזרים על עצמם, אנימייטד גיף. שווה לראות.

אברהם אהב את מה שהוא ראה והחליט לבנות בעצמו כמה אתרי מעריצים - לסרט, לשיקגו בולז, לתיקים באפלה. הוא כבר לימד את עצמו לקרוא קוד הטמל אבל לא כתב בעצמו - במקום זה הוא השתמש בתוכנה בשם frontpage שעבדה בשיטה של wysiwyg (מה-שאתה-רואה-זה-מה-שתקבל) ובתוכנה לעריכת תמונות שהגיעה עם פרונטפייג'.

אוטודידקטיות

בין אתרי המעריצים שבנה לבין הנגיעה הבאה שלו באינטרנט עברו כמה שנים של חיי חברה, שירות בצה"ל והטיול שאחרי השחרור. אברהם התחיל לצלם (לפני הלימודים בשנקר הוא למד צילום בהדסה במשך שנתיים) והאתר הבא שהוא בנה היה אתר פורטפוליו בו הציג את הצילומים שלו.
כדי לבנות את הפורטפוליו אברהם התחיל לעבוד בתוכנת פלאש (באותה תקופה היא עוד היתה של מקרומדיה) והוא התאהב בתוכנה - אברהם מספר שהיה עובד על פלאש מהבוקר עד שהיה הולך לישון, חולם עליה, וחוזר לעבוד בבוקר למחרת. זו היתה ההיכרות הראשונה שלו עם תוכנות לא של מיקרוסופט, ובמבט לאחור הוא יודע להגיד שהוא פשוט נהנה מהממשק של התוכנה. המטרה היתה עבודה על אתר הפורטפוליו שלו, אבל כדי לעשות את זה הוא היה חייב ללמוד איך עובדים.

באופן כללי אברהם אומר שהיתרון שלו היא היכולת האוטודידקטית שלו. בכל העבודות שהיו לו בתקופת הלימודים (והיו לא מעט) הוא למד תוך כדי עבודה. למד לעבוד בתוכנות. למד מעיצוב של אחרים - למד איך לעשות את מה שאחרים עשו. החוכמה לדעתו של אברהם היא תמיד לחקור בעצמך, ללמוד ולעשות את הדברים שמעניינים אותך - אין טעם ללכת להירשם לקורס ולחכות שמישהו יגיד לך מה לעשות, רק בלמידה מתוך עניין אמיתי ועשייה אפשר באמת להתקדם. חשוב מאד להתקדם כל הזמן, בייחוד בתחום האינטרנט, אי אפשר לעמוד במקום. אברהם לא חושב שצריך תמיד לקפוץ על הטכנולוגיה הכי חדישה, אבל חשוב להיות מודע למה שקורה ולנסות להשאר תמיד צעד או שניים לפני השאר.

על עיצוב ועל תכנות

כשניסיתי לשאול את אברהם על המעבר בין עיצוב לתכנות, הוא אמר שבעיניו מדובר בשני תחומים מאד דומים. יש סוג של חשיבה שאברהם משתמש בו גם בעיצוב, גם בתכנות ולדעתו זו שיטת החשיבה גם בקופירייטינג, בעריכת טקסט, באוצרות - מדובר בפתרון בעיות, בבניית חוקים, בפונקציונליות.

משהו שהבנתי בעקבות השיחה עם אברהם:

בעיצוב טיפוגרפי יש יותר מסתם 'לעשות יפה', החשיבה דורשת מאיתנו להבין את התוכן ולהחליט על שיטה (איזה סוג של טקסט יוצג איפה, באיזה אופן, מה מתחבר עם מה). תכנות אמנם דורש למידת שפה אחרת, אבל החשיבה היא אותה חשיבה - מתכנת טוב לא צריך לדעת הרבה שפות תכנות, להבין אלגוריתמים ומודולים, אלא פשוט להצליח לחשוב באופן לוגי - להבין ולפתור בעיות. שפת התכנות היא רק כלי, כמו שתוכנת אינדיזיין היא רק כלי.

ברגע שלמד איך עובדים עם html ו- css, אברהם אומר שהוא כבר מעצב בעזרתם. התהליך מתחיל בחשיבה ובעבודה קצרה בפוטושופ כדי להחליט מה הוא יעשה, אבל הוא קופץ מהר מאד לתכנות. זה מאפשר לו לבחון את הדברים כמו שהם יהיו באמת. אתר אינטרנט הוא פלטפורמה לתוכן, והתוכן משתנה כל הזמן - טקסט יכול להיות מאד ארוך או קצר, עם או בלי תמונות, והעיצוב בעזרת css מאפשר לבחון את ההתנהגות השונה של האתר עם סוגים שונים של תוכן תוך כדי עיצוב.

למשש אתרים

השיחה שלי עם אברהם גלשה מנושא לנושא, אבל הסיכום שלה, בעיני, הוא שאברהם פשוט אוהב אתרי אינטרנט. זה ניכר כשאברהם מדבר על האינטרנט לפני פייסבוק, שהרגיש עבורו כמו בית. פייסבוק הפך את האינטרנט למשהו של כולם, ושינה את פני האינטרנט לגמרי - פייסבוק הזמין את כל אוכלוסיית העולם לתוך הבית שלו.

כשאברהם גולש באינטרנט, הוא לא סתם גולש, הוא בוחן. שכשמעצב ספרים פוגש ספר חדש הוא מסתכל מקרוב על העטיפה, ממשש את הדפים, מריח את הריח של הדפוס, מקמט את הספר קדימה ואחורה. כדי להיות מעצב טוב בעולם האינטראקטיב, צריך לגלוש באינטרנט באותה הדרך - צריך למשש את האתר, להתקרב אל הלינקים, להרגיש את הפונקציונליות, להבין מה מיוחד בה.
צריך להתלהב מהאתר, ואז לנסות בעצמך.